Naročnik: Marko Pavčnik
Lokacija: Celje center
Leto projekta in izvedbe: 2019/2022
Foto: Rok Deželak
Interier bistroja
Prostor bistroja je zasnovan kot pripoved dveh povsem različnih, a medsebojno prepletenih zgodb, ki se izražata v različnih ambientih – vsak s svojo edinstveno osebnostjo. Gre za premišljeno igro starega in novega, kjer se stavbna dediščina srečuje z modernim pristopom k oblikovanju prostora. Ti dve zgodbi si delita enoten nagovor o prehodu iz zaprtosti v odprtost iz jedilnice v atrij, povezovanje z naravo v starem mestnem jedru Celja.
HIŠA: Toplina zgodovine
Obstoječi prostor – Hiša – nosi v sebi duh preteklosti, ki ga poudarjajo izčiščeni elementi originalnih sten in stropov. Ohranjen je pridih tradicije, ki ga nadgrajujejo subtilni sodobni dodatki, kot so dekorativen omet, les, keramika in kovina. Ti materiali ustvarjajo kontrast med robustnostjo in mehkobo ter omogočajo povezavo z novo arhitekturno plastjo prostora. Interier z uporabo teh materialov ustvarja prijeten, sproščen in domač ambient, ki gostu ponuja občutek zavetja in topline. V tej sferi prostora se preteklost izraža skozi taktilnost materialov, subtilne detajle in vizualno umirjenost.
SKRITI VRT: Oaza med urbanostjo
V drugem delu bistroja – Skritem vrtu – ki je še v izvedbi, se paviljonska zasnova arhitekture poveže z zelenim atrijem. Ta prostor je zasnovan kot lahkotna struktura, paviljon, ki omogoča dialog med notranjostjo in zunanjostjo. Steklena opna z rastjem deluje kot tančica – hkrati razkriva in zakriva. Ta raščena struktura ustvarja igro svetlobe in senc, ki daje prostoru dinamičnost.
Zeleni elementi, ki obdajajo paviljon, dajejo občutek letnega vrta, prostora, ki vabi k sprostitvi in povezovanju. Atrij s svojo naravno svetlobo in zelenjem ustvarja vizualno in čutno osvežitev, hkrati pa zagotavlja funkcionalnost tudi v hladnejših mesecih. Glavni materiali – les, opeka in teraco – vzpostavljajo organsko povezavo z naravo in poudarjajo trajnostni značaj prostora.
Potovanje skozi prostor
Prehod med Hišo in Skritim vrtom ni zgolj fizičen, temveč tudi simboličen. Pot se prične na ulici in se preko temnejšega, bolj zaprtega prostora postopoma odpira proti svetlobi in zelenju atrija. Ta prehod deluje kot potovanje med dvema svetovoma – iz notranje refleksije v zunanjo povezanost, iz urbane intime v naravno oazo.
Bistro tako ne predstavlja zgolj kraja za okušanje hrane in vina, temveč izkušnjo prostora, kjer se preteklost in sedanjost, notranjost in zunanjost, tema in svetloba zlivajo v celovit in harmoničen ambient.